Karolina Nyga

Karolina Nyga – Psycholog, Psychoterapeuta
Jakie mam doświadczenie w pracy terapeutycznej?
Moje dotychczasowe doświadczenie w pracy terapeutycznej koncentrowało się głównie na wspieraniu dzieci, nastolatków oraz młodych dorosłych. Miałam również okazję pracować w Szpitalu Psychiatrycznym w Lublińcu na oddziale zamkniętym, gdzie zajmowałam się dorosłymi pacjentami. Pracowałam także jako trener tańca oraz szkoleniowiec animacji czasu wolnego. Dodatkowo zdobyłam doświadczenie w pracy korporacyjnej, które bardzo mnie rozwinęło i pomogło zrozumieć wyzwania oraz rozterki wielu osób pracujących w dużych firmach, zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Obecnie zgłasza się do mnie coraz więcej osób w różnym wieku, z różnorodnymi problemami, co poszerza zakres mojej praktyki i pozwala mi dostosować metody pracy do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Podczas mojego stażu na oddziale dziennym psychiatrycznym miałam okazję współtworzyć grupy terapeutyczne.
W jakim nurcie / nurtach pracuję, z jakich metod korzystam?
W swojej pracy łączę nurty, dostosowując je do osoby, która się do mnie zgłasza. Uważam, że to człowiek jest najważniejszy i technika pracy powinna być dostosowana. Szkolę się w psychoterapii zintegrowanej, łączącej różne nurty, jednak wiodącym jest terapia psychodynamiczna. Bliskie mi jest również podejścia humanistyczne oraz poznawczo-behawioralne. Zajmuję się także pracą z ciałem i oddechem, co ma istotne znaczenie w mojej praktyce.
Jakie posiadam przygotowanie (wykształcenie, kursy, szkolenia itd.)
W swojej pracy łączę nurty, dostosowując je do osoby, która się do mnie zgłasza. Uważam, że to człowiek jest najważniejszy i technika pracy powinna być dostosowana. Szkolę się w psychoterapii zintegrowanej, łączącej różne nurty, jednak wiodącym jest terapia psychodynamiczna. Bliskie mi jest również podejścia humanistyczne oraz poznawczo-behawioralne. Zajmuję się także pracą z ciałem i oddechem, co ma istotne znaczenie w mojej praktyce.
W jakich obszarach pomocy się specjalizuję?
Swoją ofertę kieruję do osób, które borykają się z trudnościami życiowymi, emocjonalnymi i interpersonalnymi oraz potrzebują wsparcia. Pomagam w szczególności osobom, które:
– przeżywają kryzysy emocjonalne, takie jak problemy w relacjach z partnerem, rodziną czy przyjaciółmi,
– doświadczają trudności związanych z okresem dorastania, rozwojem osobistym lub zmianami życiowymi,
– zmagają się z wypaleniem zawodowym, stresem w pracy lub mają trudności na ścieżce zawodowej,
– doświadczają kryzysów życiowych, takich jak rozwód, utrata bliskiej osoby czy zmiany w relacjach partnerskich,
– odczuwają trudności w radzeniu sobie z emocjami, przeżywają „huśtawkę nastrojów”, cierpią na depresję, zmagają się z brakiem sensu w życiu,
– czują się przytłoczone monotonią codzienności i mają poczucie, że nie przeżywają życia w pełni,
Dlaczego zostałam terapeutką?
Człowiek mnie fascynuje od wielu lat. Mam w sobie ogrom empatii, która pomaga mi w zrozumieniu drugiego człowieka. Obserwowanie, jak ktoś rozkwita, lepiej rozumie sam siebie, ma ulgę w cierpieniu, jest dla mnie niezwykle satysfakcjonujące i wzruszające. Zdecydowanie jest to praca moich marzeń.
Jaką Jestem terapeutką? Co jest dla mnie ważne w tej pracy?
,,Każdy powinien mieć kogoś, z kim mógłby szczere pomówić, bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny, czasem czuje się bardzo samotny” – E. Hemingway
Co klient może zyskać we współpracy?
Bezpieczeństwo i zaufanie w relacji terapeutycznej to podstawa mojej pracy. Stale obserwuję zachodzące procesy zarówno u pacjenta, jak i u siebie, gdyż psychoterapia to relacja dwojga ludzi i bez przymierza terapeutycznego i chęci pracy dwóch osób, terapia nie będzie udana. Wszystkie pojawiające się uczucia do siebie, innych osób oraz w stosunku do mnie będą istotne i mogą okazać się kluczowe w terapii.
Jak wygląda sesja ze mną?
Współpraca ze mną polega na kilku spotkaniach diagnostycznych, podczas których jestem bardziej w roli słuchacza. Podczas tych spotkań chcę dowiedzieć się sporo o zgłaszanych trudnościach, funkcjonowaniu w codzienności, w relacjach itp. Jest to też czas na zebranie ważnych informacji z życiorysu. Po zebraniu niezbędnych informacji i lepszym poznaniu problematyki jest czas, w którym to ja daję informację zwrotną, co uważam i czy jestem w stanie pomóc. Jeśli po tych spotkaniach oboje stwierdzimy, że chcemy razem pracować ustalamy cele oraz zasady terapii. Kolejnym etapem będą już cykliczne spotkania, które są niezwykle cenne, aby na bieżąco zauważać zachodzące procesy i je omawiać. To co ważne w terapii to szczerość w relacji. Może zdarzać się, że będę zadawała zadania pomiędzy sesjami. Kiedy terapia dobiega końcowi lub, gdy z różnych powodów trzeba ją przerwać, niezwykle istotne jest zakończenie terapii, które nie powinno odbywać się nagle, pod wpływem emocji, a być procesem, w którym pacjent czuje się gotowy i pewne procesy zostają domknięte.
Wejdź na drogę nowych, pozytywnych zmian w swoim życiu.
Umów się na wizytę i odkryj drogę do lepszego samopoczucia.